zioła lecznicze

Zioła lecznicze

Medycyna naturalna, a dokładnie zioła lecznicze i ich zastosowanie z roku na rok odzyskuje swoją popularność. Związane jest to przede wszystkim ze zdrowym żywieniem oraz zmieniającym się trybem życia wielu ludzi. Ziołolecznictwo to dział medycyny polegający na wytwarzaniu leków z naturalnych surowców uzyskiwanych z ziół leczniczych, które możemy znaleźć prawie wszędzie.

Od czego zacząć?

Jak w każdym dziale medycyny, w tym także najważniejsza jest wiedza. Aby pozyskać odpowiednie rośliny, a dokładniej zioła lecznicze nie musimy wybierać się do sklepu zielarskiego. Zakup ziół z zaufanych źródeł jest najłatwiejszym sposobem pozyskania lekarstwa, lecz po co wydawać pieniądze? Pozyskując odpowiednią wiedzę z książek czy też z internetu, któremu nie zawsze powinniśmy ufać, jesteśmy w stanie sami znaleźć interesujące nas rośliny.

Zioła lecznicze – gdzie ich szukać?

Zioła lecznicze rosną prawie wszędzie. Wystarczy dobrze się rozejrzeć i od razu znajdziemy coś pod nogami. Szukając roślin wybierajmy miejsca położone z dala od dróg oraz miejsca w których nie były stosowane środki chemiczne – opryski, nawozy. Pamiętajmy, że niektóre z roślin są pod ochroną, dlatego zbierając je powinniśmy mieć odpowiednie pozwolenie. Szanujmy także przyrodę i nie niszczmy jej pozyskując nasze zioła.

Przepisy

Mając odpowiednie zioła lecznicze powinniśmy znaleźć przepisy w jaki sposób wykonywać lekarstwa. Najczęściej są to napary lub herbatki. Wiele ziół działa dobroczynnie na cały organizm, a niektóre z nich na konkretne choroby. Stosując je powinniśmy wiedzieć czy nie mamy alergii na konkretne rośliny oraz jak je dawkować. Przyjmowanie ziół leczniczych najlepiej jest skonsultować z lekarzem, aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych oraz zagrożeń dla swojego zdrowia.