kuchnia pięciu przemian

Kuchnia pięciu przemian

Według filozofii chińskiej, przyroda funkcjonuje harmonijnie, a człowiek może się od natury tylko uczyć. Dla zdrowia człowieka konieczna jest harmonia w organizmie. Kuchnia pięciu przemian pomaga dostarczyć organizmowi potrzebne składniki.

Pięć przemian, pięć smaków i pięć właściwości

Kuchnia pięciu przemian (czytaj tutaj) polega na odpowiednim doborze smaków, w zależności od potrzeb organizmu oraz pory roku. Kuchnia powinna być więc harmonijna względem człowieka, ale również w odniesieniu do świata natury. Składniki podzielono na 5 najważniejszych smaków:

-kwaśny – to wiosenny smak, pomocny w problemach z wątrobą i woreczkiem żółciowym,
-gorzki – smak gorzki utożsamiany jest z latem. Gorzkie składniki umacniają serce i jelito grube,
-słodki – smak późnego lata wzmacnia trzustkę, żołądek, a także śledzionę,
-ostry – smak jesieni, pomocny w problemach z płucami i jelitem grubym,
-słony – smak utożsamiany z zimą, o właściwościach wspomagających pracę układu moczowego i nerek.

Jak gotować według kuchni pięciu przemian?

W wielkim uproszczeniu, potrawy mają uzupełniać niedobory zaistniałe w organizmie. Dlatego w zależności od potrzeb, należy dobrać składniki w odpowiednich proporcjach. Potrzeby te zazwyczaj uzależnione są również od pory roku. Na przykład jesienią często miewamy problemy z płucami, a zimą z układem moczowym. Kuchnia pięciu przemian nie dopuszcza jednak użycia tylko jednego czy dwóch smaków – potrawa powinna być zrównoważona za sprawą wszystkich pięciu. Oprócz doboru składników, ważna jest także kolejność ich dodawania podczas przygotowywania posiłku. Pomocny jest schemat przedstawiony powyżej – należy rozpoczynać od składników kwaśnych, a kończyć na słonych. Taki cykl dodawania składników można powtarzać kilka razy, aż do uzyskania idealnego smaku.