ajurweda

Ajurweda – hinduski sposób na zdrowie

Słowo ajurweda kojarzy nam się z wspaniałym i pięknym światem orientu. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż wyraz ten wywodzi się właśnie z języka indyjskiego i oznacza hinduską sztukę leczenia i utrzymywania całego ciała w dobrym zdrowiu. Stosowane w ajurwedzie metody są jednak nieco niekonwencjonalne, gdyż oprócz zwykłej medycyny mamy tu do czynienia również z naleciałościami filozofii i psychologii.

Energetyczne typy człowieka w ajurwedzie

Każdy człowiek posiada swój własny typ energetyczny. Na początku, w momencie przyjścia na świat, znajduje się on w pełnej równowadze. W miarę upływu czasu balans ten jest jednak niszczony złymi decyzjami, niezdrowym jedzeniem, stresem i wszelakimi problemami.
Ajurweda polega na ponownym odnalezieniu swojej równowagi energetycznej i wewnętrznej energii, która pomoże nam wygrać z wszystkimi chorobami i problemami.
W ajurwedzie wyróżnia się trzy energie (Vatha, Pitha i Kapha), które decydują o naszym życiu, możliwościach i umiejętnościach.

Leczenie ajurwedą

W ajurwedzie nie ma jednej uniwersalnej metody dla każdego człowieka. Do pacjentów podchodzi się indywidualnie i na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz oględzin ciała dochodzi do postawienia diagnozy energetycznej.
Pierwszy etap leczenia ajurwedą to oczyszczenie. Polega na usunięciu z organizmu nagromadzonych przez lata toksyn. Według wierzeń, dopóki się ich nie pozbędziemy, leczenie nie da żadnych efektów. Do oczyszczania ciała wykorzystuje się specjalne olejki i kąpiele parowe.
Drugim etapem jest wyzdrowienie. Faza ta polega na przywróceniu naturalnej równowagi organizmu za pomocą preparatów ziołowych i mineralnych, które przygotowywane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Na etapie tym należy również zmienić nasze szkodliwe nawyki, gdyż w innym przypadku terapia nic nie da, a wszystkie dolegliwości wrócą po pewnym czasie.